بازسازی و تعمیر آسانسور

تعمیر آسانسور

بازسازی و تعمیر آسانسور

نوسازی و تعمیر آسانسور

در سال های اخیر به علت فرسوده شدن آسانسورهای موجود در کشور ,مسئولین و مدیران برخی مجتمع و ساختمان ها تصمیم به نوسازی آسانسورهای موجود میگیرند.
لازم به توضیح است که اصول نوسازی آسانسورهای فرسوده دارای دو بخش اصلی می باشد که در ذیل به توضیح آنها پرداخته خواهد شد:تعمیر آسانسور

۱- بازسازی و تعمیر آسانسور های موجود بر اساس EN81-80/SNEL

در این بخش بازسازی به معنی تعمیرات اساسی  در بخش های مورد نیاز است به صورتی که برخی قطعات که هنوز از لحاظ اایمنی و کارایی دارای  دارای استاندارد لازم می باشند بدون تعویض باقی خواهند ماند.

هدف اصلی از نوسازی آسانسورهای قدیمی در این بخش , همگام سازی آن ها با تکنولوژی و سیستم های روز دنیا و فراهم کردن سطح ایمنی لازم مطابق با استانداردهای جدید می باشد.

از مزایای آسانسورهای بازسازی شده میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

۱٫استفاده از تکنولوژی روز
۲٫سهولت در بهره برداری از قطعات جدید
۳٫کاهش چشمگیر در مصرف انرژی
۴٫ اضافه نمودن امکاناتات جدید مثل سیستم برق اضطرای(بلاک اوت)
EN81-80/SNEL (System Norms for Existing Lifts) 5.مطابقت با استاندارد 

لازم به توضیح است که در استاندارد ذکر شده که که در واقع بخش استانداردهای ایمنی برای آسانسورهای موجود می باشد به توضیح ۷۴مشخصه غیر ایمن پرداخته شده است که باید در سال های آتی در سیستم های نوین آسانسور و پله برقی به صورت کامل استاندارد سازی گردد. این استاندارد سازی هم اکنون در کشور انگلستان اجرا شده و هم اکنون در کشورهایی که ازاین استاندارد پیروی می نمایند از جمله ایران در حال پیاده سازی می باشد.

مبنای بازسازی آسانسورهای موجود, تست و آزمایش قطعات مختلف بر اساس لیست موارد غیر ایمن موجود در متن استاندارد ذکر شده در بند قبل می باشد. نتیجه تست های انجام شده , اطلاعات درباره وضعیت کنونی آسانسور و شناسایی قطعاتی که مطابق با استاندارد از لحاظ ایمنی نمی باشند خواهد بود که در بازسازی آسانسور باید به جایگزینی این قطعات در وحله اول پرداخت.

برخی از مواردی که در بازسازی آساسنسور ها انجام میگردد به شرح ذیل میباشد:

۱٫تعویض موتور گیربکس
۲٫تعویض سیم بکسلها
۳٫تعویض سیستم های ایمنی داخل چاه آسانسور
۴٫تعویض ریلها
۵٫تعویض تابلو کنترل
۶٫نوسازی و تعویض شستی و نمراتورهای احضار

۲٫ زیبا سازی و تعمیر آسانسور

در این بخش که مربوط به شکل ظاهری آسانسور است  اصلی ترین بخش تزئینات داخلی کابین آسانسور می باشد که بر اساس نوع کاربری آسانسور و سلیقه متفاوت خواهد بود .تاثیر زیاد در زیبایی نمای داخلی مجتمع و ساختمان یکی از مهمترین دلایل گرایش ساکنین به انجام این امر می باشد .

۱٫بازسازی و تزئینات دیواره های کابین
۲٫بازسازی و تعویض کف کابین
۳٫بازسازی و نور پردازی سقف کابین
۴٫تعویض شستی فرمان داخل کابین
۶٫تعویض و روکش درب داخل کابین
۷٫نصب سیستم موزیکال و اعلام طبقات