خانهوبلاگآموزشآسانسورهای مغناطیسی

آموزش

۱۴۰۱/۱۱/۱۹
02
آسانسورهای مغناطیسی

آسانسورهای مغناطیسی

شرکت‌های بزرگ دنیا درصنعت آسانسور همواره به دنبال کشف نوآوری های جدید هستند. به همین علت در سال های اخیر توانسته اند آسانسوری خاص را تولید کنند که با آهنربا جابه‌جا می شود.

ساختمان ها باعث مدرن شدن شهر ما می‌شوند. مهندسان خلاق باعث به وجود آمدن آسمان خراش ها در سرتاسر جهان شدند. این پیشرفت شگفت انگیز و برای شرکت های صنعت آسانسور ناراحت کننده بود. زیرا صنعت ساختمان به پیشرفت چشم گیری رسیده ولی صنعت آسانسور هنوز در قرن 19 ام مانده است.

مدیر عامل شرکت آلمانی آسانسور نتوانست به این عقب ماندگی کنار بیاد و توانست آسانسوری بدون کابل و چند جهته را بسازد. به لطف این اختراع، آسانسورهای شگفت انگیز مغناطیسی به وجود آمدند و این امید را دادند که در آینده صنعت آسانسور به دگرگونی و پیشرفت خارق العاده ای خواهد رسید.

آسانسورهای مغناطیسی، راه حلی نوآورانه

شاید از نظر شما آسانسورهای مغناطیسی چند بعدی بیشتر شبیه فیلم های علمی تخیلی باشد؛ اما کاملا حقیقی و عملی می باشند. طراحان و معماران با کشف آسانسورهای مغناطیسی توانستند موانعی که سیستم های آسانسور سنتی داشتند را رفع کنند. اما این تکنولوژی نوآورانه یک مشکل بزرگ داشت و آن مشکل این بود که چگونه با مغناطیس بتوانید قدرت کافی برای جابه جایی کابین با سرعت بالا را داشته باشیم.

آسانسورها در حال حاضر به سیستمی از وزنه‌های تعادل، کابل‌ها و قرقره‌ها متکی هستند که به آن‌ها امکان حرکت عمودی در چاه آسانسور را می‌دهد. این سیستم بیش از 160 سال است که وجود داشته و تنها تغییرات جزئی داشته است. راه حل جایگزین ارائه شده توسط ThyssenKrupp امکان حرکت چند بعدی را فراهم می‌کند و پاسخی به مشکل بزرگ طراحان و معماران است.

آسانسور و بالابرهای مغناطیسی

آسانسور مغناطیسی به جای کابل‌ها از فناوری شناور مغناطیسی (یا mag levitation) استفاده می‌کند. این فناوری "Multi" توسط آهنربا هدایت می‌شود و آسانسورها به جای حرکت در چاه آسانسور عمودی در یک حلقه حرکت می‌کنند. به این ترتیب چند کابین آسانسور می‌توانند در یک مسیر همزمان به صورت عمودی و افقی با سرعت 5 متر بر ثانیه حرکت کنند و کابین در هر 50 متر توقف می‌کند.

مزیت اینجا این است که واگن ها هر 15-30 ثانیه یکبار متوقف می‌شوند که زمان انتظار مسافران را به شدت کاهش می‌دهد. هر کسی ممکن است بپرسد که این زمان چقدر مهم است؟ به کارمندان دفتر نیویورک فکر کنید که 16.6 سال از عمر خود را در انتظار آسانسور می‌گذرانند. از آنها بپرسید که کاهش زمان انتظار چقدر مهم است.

تاثیر آسانسور مغناطیسی در بهره‌وری انرژی

اندازه گیری مصرف انرژی جدیدترین آسانسورهای دنیا دشوار است زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد، از تعداد طبقات گرفته تا میزان تردد. اگرچه یافتن پاسخ دشوار است، اما بدون شک آسانسورها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و طراحی آسانسور مغناطیسی یکی از دلایل این امر است.

یکی از نمایندگان "ThyssenKrupp" می‌گوید: « آسانسورهای سنتی هنگام شروع به حرکت انرژی زیادی مصرف می‌کنند، اما این هجوم انرژی در آسانسور مغناطیسی اتفاق نمی افتد. »

علاوه بر این، آسانسور از مواد بسیار سبک‌تری ساخته شده است، و دری را برای گواهینامه LEED و مقررات سازگار با محیط زیست باز می‌کند که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش ردپای کربن می‌شود و تاثیر بسزایی در بهره وری انرژی ایجاد می کند.

تاثیر اسانسور مغناطیسی در بهره وری انرژی

نکات مهم درباره آسانسور‌های مغناطیسی

ارتفاع ساختمان با ارتفاع چاه آسانسور محدود نخواهد شد و شکل آن نیز با تراز افقی محدود نخواهد شد. معماران قادر خواهند بود رادیکال‌تر فکر کنند و از محدودیت‌های فیزیکی چاهک‌های آسانسور رهایی یابند. معماران و طراحان مجبور نیستند به "بالا و پایین" فکر کنند. آنها می‌توانند حرکات زیگزاگ را انجام دهند و می‌توانند کلماتی مانند "غیر استاندارد"، "غیرممکن" و "بیهوده" را از واژگان خود حذف کنند و به جای آن از کلماتی مانند «نسل بعدی» و «تکنولوژی پیشرو» استفاده کنند.

مسافران ممکن است بتوانند بیش از یک دکمه "بالا" و "پایین" را فشار دهند. اما چیزهای بعدی هیجان‌انگیزتر است، نسلی از ساختمان‌های خلاقانه که به معماران و طراحان این امکان را می‌دهد تا بسیار فراتر از ساختمان‌های امروزی رفته و خطوط افق کل جهان را دوباره تعریف کنند. شراکت با یک شرکت آسانسور آینده نگر و نوآور به شما این امکان را می‌دهد که وارد طبقه همکف شوید و سپس به هر جایی که می‌خواهید بروید.

آسانسور مغناطیسی در ایران

با توجه به اینکه آسانسور مغناطیسی هنوز به شکل یک تکنولوژی جدید شناخته می‌شود و در مرحله آزمایش می‌باشد، شرکت‌های ایرانی فعلا به آن ورود نکرده اند اما تعدادی از دانشمندان به دنبال استفاده از آسانسور مغناطیسی در کشور هستند. موضوعی که در ایران مطرح می‌شود صرف اقتصادی آسانسور مغناطیسی است و طبق گفته تعدادی از متخصصین در حال حاظر سرمایه گذاری برای استفاده از آسانسور مغناطیسی هم راستا با هدف ایران نمی باشد. امید است در سال‌های آینده و با توجه به پیشرفت ایران، آسانسور مغناطیسی در ایران نیز به تولید برسید و کاربران بتوانند از آن استفاده کنند.

نظرات کاربران
آروین
۱۴۰۲/۴/۴

خیلی با آسانسورهای مغناطیسی حال نکردم.

جانان
۱۴۰۲/۴/۴

راه حل نوآورانه ای به نظرم نبود

ارسال نظر
ارسال

دسته بندی ها

آخرین مطالب

انواع درب آسانسور

قفل درب آسانسور انواع مختلفی دارد که باتوجه به المان هایی نظیر نوع کابین آسانسور و یا فضای مورد نظر برای نصب آسانسور، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع درب آسانسور

آشنایی با سیستم محرکه آسانسور

سیستم محرکه آسانسور بخشی از آسانسور است که وظیفه ایجاد نیرو را داشته و حرکت آسانسور وابسته به این سیستم میباشد. این سیستم از اجزا تشکیل دهنده ای تشکیل شده است.

آشنایی با سیستم محرکه آسانسور

نحوه فعالسازی دکمه ریست آسانسور

آسانسور مانند تمام وسیله های برقی دیگر ممکن است گاهی با مشکلاتی مواجه شود که نیاز به ریست داشته باشد؛ اما استفاده از دکمه ریست آسانسور به تمام افراد پیشنهاد نمیشود و بهتر است توسط متخصص باتجربه در این زمینه صورت گیرد.

نحوه فعالسازی دکمه ریست آسانسور

قفل درب آسانسور چیست؟

قفل درب آسانسور یکی از قطعات جانبی آسانسور است که عملکرد بسته نگه داشتن درب کابین آسانسور در حین حرکت را بر عهده دارد.

قفل درب آسانسور چیست؟

قطع آسانسور توسط مدیر ساختمان

آیا مدیر ساختمان میتواند برق آسانسور را قطع کند؟ بله مدیر ساختمان تحت شرایطی میتواند برق آسانسور را قطع کند. البته باید توجه داشت که در قرارداد ذکر شده باشد.

قطع آسانسور توسط مدیر ساختمان
شرکت تکنوناطا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید