خانهوبلاگآموزشفتوسل آسانسور چگونه عمل می کند؟

آموزش

۱۴۰۲/۴/۱۷
03
فتوسل آسانسور چگونه عمل می کند؟

فتوسل آسانسور چگونه عمل می کند؟

در این وبلاگ قصد داریم فتوسل آسانسور را برای شما شرح دهیم و نحوه عملکرد آنرا بیان کنیم.

فتوسل یکی از قطعات آسانسور می‌باشد که باعث افزایش ایمنی آسانسور می‌شود. وظیفه فتوسل در آسانسور تشخیص موانع مختلف مانند انسان، ماشین و ... در هنگام بسته شدن درب کابین و جلوگیری از بسته شدن درب آسانسور می‌باشد. فتوسل انواع مختلفی از جمله فتوسل نقطه‌ای و پرده‌ای می‌باشد.

نحوه کار فتوسل آسانسور

نحوه کار فتوسل آسانسور به اینگونه است که فتوسل در دو طرف درب کابین آسانسور وصل می‌شود. این سنسور در یک طرف نوری نامرئی در یک شعاع خاصی ایجاد می‌کند که طرف دیگر آن، نور را دریافت می‌کند. اگر شی یا جسمی در هنگام بسته شدن درب کابین مانع رسیدن بخشی از نور به طرف دیگر درب شود، درب کابین بسته نمی شود و آسانسور حرکت نمی کند.

نمونه ای از فتوسل چینی موجود در بازار

فتوسل چشمی یا نقطه ای

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، یکی از انواع فتوسل‌های پرکاربرد و مورد استفاده در بازار، مدل نطقه ایی یا چشمی می‌باشد. نام این فتوسل به شکل واضح نحوه کار آنرا توضیح می‌دهید. در فتوسل نقطه ای، نور نامرئی به شکل یک نقطه و به حالت یک لیزر است. این مدل دقت پایینی دارد زیرا اگر جسمی در بالا یا پایین چشمی قرار داشته باشد، فتوسل آنرا تشخیص نداده و درب کابین بسته می‌شود. فتوسل نقطه ایی معمولا در فاصله 60 سانتی متری از سطح زمین نصب می‌شوند.

فتوسل نقطه‌ای هزینه کمتری نسبت به فتوسل پرده‌ای دارد و همانطور که گفتیم صرفا یک نقطه را ساپورت می‌کند. اجزا فتوسل نقطه‌ای به شرح زیر می‌باشد:

  • منبع تغذیع
  • سیم انتقال برق
  • مدار فتوسل آسانسور
  • لیزر
  • قطعه فرستنده و دریاف کننده لیزر

فتوسل پرده ای

بهترین فتوسل موجود در بازار ایران، فتوسل پرده‌ای می‌باشد. فتوسل پرده ایی عملکردی مشابه با مدل نقطه‌ای دارد و تنها وجه تمایز این دو فتوسل این است که، فتوسل پرده‌ای برخلاف فتوسل نقصه‌ای می‌تواند چندید نقطه را پوشش داده و به طور کامل تمام سطح درب آسانسور را پوشش دهد. به همین دلیل امنیت فتوسل پرده ایی بسیار بیشتر می‌باشد و یکی از نکات ایمنی آسانسورها می‌باشد.

فتوسل پرده ایی همانطور که از اسمش پیداست، مانند یک پرده به طور کامل ورودی کابین آسانسور را پوشش می‌دهد. محل نصب فتوسل پرده‌ای بین لته درب و بدنه کابین آسانسور می‌باشد، به همین دلیل قطر آنها باید نهایت 8 میلی متر باشند. از آنجایی که قطعات به کار رفته در فتوسل پرده ایی بیشتر از نقطه‌ای است، قیمت فتوسل پرده ایی بیشتر از نقطه‌ای می‌باشد.

نکته حائز اهمیت در فتوسل ها این است که اگر به شکل درستی نصب نشوند، عملکرد آنها به شکل کامل زیر سوال رفته و ممکن است خطرساز شوند.

فتوسل پرده ای در آسانسور

قیمت فتوسل آسانسور چه قدر است؟

فتوسل آسانسور قیمت متفاوتی دارد که بسته به جنس و مارک آن، متغییر است. مارک‌های معروف فتوسل شامل وکو و ممکو می‌باشند که جزو مارک‌های معتبر خارجی بوده و قیمت آنها نیز بالا می‌باشد. نمونه‌های فیک این مارک ها نیز در بازار موجود بوده و شما با پرداخت قیمت پایین تر می‌توانید نسبت به خرید فتوسل آسانسور اقدام کنید.

شرکت تکنوناطا با داشتن مجوزهای لازم در زمینه آسانسور، در هنگام نصب انواع آسانسورها در ساختمان‌های مختلف، انواع فتوسل را بسته به نیاز مشتری به بهترین شکل ممکن نصب کرده و آنرا گارانتی می‌کند. همچنین در صورت خراب شدن این سنسور، تیم تعمیر فوری تکنوناطا در کمتر از یک ساعت به ساختمان مراجعه کرده و نسبت به تعمیر آسانسور شما اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

نظرات کاربران
Negar
۱۴۰۲/۴/۱۸

فتوسل برای امنیت واقعا نیازه

Vihan
۱۴۰۲/۴/۱۷

فتوسل آسانسور ما از اولش نقطه ای بود، ولی خیلی باگ داره. به نظرم نقطه ایی اصلا خوب نیست

Bahram
۱۴۰۲/۴/۱۷

نمیدونستم فتوسل آسانسور قابل تعمیره

ارسال نظر
ارسال
برچسب ها

دسته بندی ها

آخرین مطالب

انواع درب آسانسور

قفل درب آسانسور انواع مختلفی دارد که باتوجه به المان هایی نظیر نوع کابین آسانسور و یا فضای مورد نظر برای نصب آسانسور، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع درب آسانسور

آشنایی با سیستم محرکه آسانسور

سیستم محرکه آسانسور بخشی از آسانسور است که وظیفه ایجاد نیرو را داشته و حرکت آسانسور وابسته به این سیستم میباشد. این سیستم از اجزا تشکیل دهنده ای تشکیل شده است.

آشنایی با سیستم محرکه آسانسور

نحوه فعالسازی دکمه ریست آسانسور

آسانسور مانند تمام وسیله های برقی دیگر ممکن است گاهی با مشکلاتی مواجه شود که نیاز به ریست داشته باشد؛ اما استفاده از دکمه ریست آسانسور به تمام افراد پیشنهاد نمیشود و بهتر است توسط متخصص باتجربه در این زمینه صورت گیرد.

نحوه فعالسازی دکمه ریست آسانسور

قفل درب آسانسور چیست؟

قفل درب آسانسور یکی از قطعات جانبی آسانسور است که عملکرد بسته نگه داشتن درب کابین آسانسور در حین حرکت را بر عهده دارد.

قفل درب آسانسور چیست؟

قطع آسانسور توسط مدیر ساختمان

آیا مدیر ساختمان میتواند برق آسانسور را قطع کند؟ بله مدیر ساختمان تحت شرایطی میتواند برق آسانسور را قطع کند. البته باید توجه داشت که در قرارداد ذکر شده باشد.

قطع آسانسور توسط مدیر ساختمان
شرکت تکنوناطا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید