خانهوبلاگتکنومگدلایل گیر کردن در آسانسور

تکنومگ

۱۴۰۲/۸/۱۰
03
دلایل گیر کردن در آسانسور

دلایل گیر کردن در آسانسور

گیر کردن در آسانسور ازجمله ترس های بسیاری از افراد است که روزانه از آسانسور استفاده میکنند؛ اما گیر کردن در آسانسور بدون دلیل نبوده و عوامل مختلفی میتواند در این امر تاثیر گذار باشند.

با پیشرفت جمعیت در کلانشهر ها، مرتفع نشینی و احداث ساختمان های بلند، بیشتر شده به طوری که هنگامی که خط آسمان هر شهری را مشاهده میکنیم، متوجه ساختمان های مرتفع متفاوت می‌شویم‌ که در آسمان قد علم کرده‌اند؛ اما شهری را متصور شوید که ساختمان‌های مرتفع و برج‌های بسیاری در آن وجود دارد که این ساختمان‌ها از تکنولوژی و سیستم‌های آسانسور برخوردار نیستند! پیشرفت بدون طراحی آسانسور حرفه ای؟

با تصور این شهر، بدون وجود آسانسور متوجه می‌شویم که طبقات بالای این ساختمان‌های مرتفع کاملا بلااستفاده خواهندماند، چرا که جابجایی از طریق پله و پلکان های تعبیه شده در ساختمان بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

آسانسور های ساختمانی

اما با وجود آسانسور و تجهیز ساختمان ها به تکنولوژی آسانسور، استفاده از تمامی طبقات به آسانی امکان پذیر خواهد بود، اینجاست که اهمیت تجهیز ساختمان به سیستم آسانسور معنا پیدا خواهد کرد و وجود آن در ساختمان ضروری محسوب می‌شود؛ در واقع جابجایی ما در طبقات بالای این ساختمان ها تنها به وسیله‌ی آسانسور ها امکان پذیر است و اگر سیستم های آسانسور وجود نداشته باشد، طبقات بالای این آسانسور عملا بدون کاربری خواهند بود. فرض کنید برج ایفل بدون آسانسور باشد، اگر آسانسور برج ایفل وجود نداشت نمی توانستیم در ارتفاع این شاهکار معماری منظره زیبایی را مشاهده کنیم.

سهولت جابجایی با آسانسور سبب شده است تا امروزه بسیاری از ساختمان ها به این سیستم تجهیز شوند و تجهیز سیستم آسانسور در ساختمان های تازه ساز و نوساز امری ضروری تلقی شود؛ این سیستم های آسانسوری در موارد بسیاری مانند جابجایی افراد و یا حمل و نقل بار استفاده می شوند، اما در کنار این سهولت استفاده از آسانسور در جابجایی بین طبقات و جابجایی بار، ممکن است در برخی موارد این سیستم ها دچار نقص فنی و بروز مشکلات مختلف مانند گیرکردن در بین طبقات و یا طبقه ی خاصی از ساختمان شوند، دلیل این اتفاق به موارد بسیاری وابسته است، برای بسیاری از آسانسورها اگر بازسازی آسانسور در حوزه تعمیر و نگهداری به موقع صورت نگیرد این اتفاق رواج پیدا می کند.

بررسی علل گیر کردن آسانسور

چرا آسانسور گیر میکند؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در هنگام جابجایی و استفاده از آسانسور، کابین آسانسور در بین طبقات گیر کند و یا در طبقه‌ی خاصی از آسانسور توقف طولانی داشته باشد؛ این اتفاق میتواند بسیار هولناک باشد و سبب ترس کاربران و یا در مواردی سبب به خطر افتادن ایمنی افراد شود؛ به همین خاطر و به علت اهمیت این امر قصد داریم تا در این مقاله از تکنوناطا به تمامی مواردی که سبب توقف آسانسور و یا گیر کردن آسانسور در بین طبقات خواهد شد بپردازیم و توصیه‌هایی برای پیشگیری از این امر را به شما معرفی کنیم، پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شناخت و بررسی علل گیر کردن آسانسور

گیر کردن آسانسور در بین طبقات و یا در برخی از طبقات خاص ساختمان ممکن است به دلایل مختلفی مانند ایرادات و نقص‌های فنی و یا نیز نحوه کارکرد آسانسور اتفاق بیوفتد؛ استفاده نادرست کاربر از آسانسور، عقب انداختن و یا عدم انجام سرویس های دوره‌ای آسانسور و حتی نصب سیستم آسانسور می تواند از عمده دلایل گیر کردن آسانسور بر حسب نحوه کارکرد به شمار رود؛ همچنین از دلایل فنی که می تواند موجب گیر کردن آسانسور شود می توان به تجمع سیم های فولادی و سیم بکسل های آسانسور اشاره کرد که سبب مختل شدن جابجایی آسانسور خواهد شد و از دیگر ایرادات فنی می توان به خارج شدن کابین آسانسور از ریل اشاره کرد؛ اما برای اینکه متوجه شویم به چه دلیلی آسانسور گیر میکند ابتدا باید نوع گیر کردن آن را بررسی کنیم، در ادامه انواع علل گیر کردن آسانسور و نحوه ی پیشگیری از آن را معرفی خواهیم کرد.

قطع برق ساختمان

قطعی برق ساختمان یکی از موارد شایع و تاثیر گذار در گیرد کردن آسانسور میباشد. نبود باطری خروج اضطراری یکی از شایع ترین علل توقف ناگهانی آسانسور در بین طبقات، از کار افتادن تابلو فرمان به علت قطعی برق است. قطعی برق در ساختمان هایی که دارای برق اضطراری نیستند سبب می شود تا کابین آسانسور در طبقات متوقف شود، این قطعی برق تا هنگامی که برق تابلو فرمان وصل شود، ادامه دارد و اگر کابین در بین طبقات متوقف شود امکان باز کردن کابین وجود ندارد.

در این مواقع توصیه می شود که سیستم آسانسور را به باطری خروج اضطراری تجهیز کنید تا در نبود برق ساختمان، آسانسور بتواند از باطری برای جابجایی در طبقات و یا توقف در طبقه مورد نظر استفاده کند.

قطع برق ساختمان اصلی ترین دلایل گیرد کردن آسانسور

بسته نشدن درب کابین

بسته نشدن کامل درب آسانسور را میتوان از دیگر علل گیر کردن آسانسور دانست. هنگامی که درب کابین آسانسور به طور کامل بسته نشود، کابین در بین طبقات حرکت نخواهد کرد و این امر سبب کارافتادگی آسانسور خواهد شد، درب کابین ممکن است به دلیل چرخش هوا در آسانسور و یا طبقات صورت بگیرد این موضوع سبب می شود تا آسانسور در طبقه ای مانده و حرکت نمی کند و برای تعمیر آسانسور باید بالافاصله با مجموعه های معتبر تماس بگیرید.

استفاده از لوازم غیراصل در سیستم آسانسور

از آنجایی که سیستم های آسانسوری جز ماشین آلات پرکاربرد قرار می گیرند، استفاده از لوازم جانبی اصل و استاندارد در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ از طرفی استفاده از لوازم منسوخ و یا غیراستاندارد ممکن است ایمنی کاربر در هنگام استفاده از آسانسور را به خطر بیاندازد و اگر در هنگام نصب آسانسور و تجهیز ساختمان به آسانسور از قطعات جانبی نامرغوب و یا رده پایین استفاده شود، در وهله اول سبب ایجاد خطرات زیان آور و همچنین به خطر افتادن جان کاربران و ایمنی افراد خواهد شد.

استفاده کاربران بیش از ظرفیت بار آسانسور

اگر تعداد کاربر و یا بار اضافی بیش از ظرفیت حمل آسانسور در کابین قرار بگیرد، به طور پیش فرض آسانسور حرکت نخواهد کرد. حرکت و جابجایی آسانسور هنگامی که ظرفیت بیش از حد بار به کابین وارد شود، ممکن است موجب توقف کابین در بین طبقات و یا ایست موقتی شود.

این ظرفیت بر روی برد روی بدنه کابین آسانسور قید می شود که به طور معمول در آسانسور های ساختمانی دارای ظرفیت ۴۰۰ کیلویی می باشد که معادل گنجایش ۶ نفر در کابین آسانسور است.

دلایل متعدد در حوزه گیر کردن آسانسور  در طبقه ای

توقف طولانی مدت آسانسور در طبقات

یکی دیگر از علت هایی که می تواند در ایست ناگهانی آسانسور و یا توقف طولانی مدت آن تاثیر گذار باشد، افزایش دمای سیستم درایو آسانسور است. اگر سیستم آسانسوری شما به خنک کننده و یا تهویه کننده مجهز نباشد، موجب بالا رفتن دمای درایو آسانسور تا ۱۰۰ درجه خواهد شد، این افزایش دما در طولانی مدت سبب گیرکردن آسانسور و یا توقف آن خواهد شد.

برای پیشگیری از این امر بهتر است سیستم خنک کننده و تهویه آسانسور را در سرویس های دوره ای به خصوص در فصل تابستان چک کنید و مطمئن شوید که دمای سیستم درایو آسانسور از ۴۰ درجه بالاتر نمی رود.

عدم انجام به موقع سرویس دوره ای آسانسور

سیستم های آسانسوری در دسته‌ی دستگاه های مصرفی قرار می گیرند، که باید به صورت ماهانه و یا دوره ای توسط متخصص مورد بازبینی و نظارت قرار بگیرند، انجام این سرویس های دوره ای با توجه به مصرفی بودن سیستم آسانسوری توسط فرد متخصص ضروری تلقی می شود؛ چرا که سرویس های دوره ای به موقع آسانسور از بسیاری از مشکلات مانند گیرکردن آسانسور در بین طبقات پیشگیری خواهد کرد.

یکی از عواملی که سبب پیشگیری از بروز مشکل گیر کردن آسانسور و خطرات آسانسور می شود، سرویس و روغن کاری سیم بکسل است، همچنین بررسی دوره ای موتور آسانسور می تواند سیستم آسانسوری را از بروز مشکلات زیان آور و ضرر های این چنینی حفظ کند.

عوامل مهم و تاثیرگذاری که سبب می شود تا آسانسور دچار اختلال شود.

ازدیگر عواملی که باید در هنگام سرویس دوره ای آسانسور در نظر داشته باشید، انجام سرویس آسانسور توسط فرد متخصص در این زمینه است، چرا که دستکاری سیستم می تواند موجب ایراد در موتور و یا تابلو فرمان آسانسور شود و سیستم آسانسوری را به طور کلی مختل کند، این در حالی است که متخصص مجرب در زمینه ی آسانسور در هنگام مواجهه با پیچیدگی و مشکلات سیستمی از تجربه ی کافی برخوردار است، که می تواند کارفرما و یا صاحب ملک را از بسیاری از ضرر های وارد مالی و یا جانبی در امان نگه دارد.

به همین خاطر ما به شما پیشنهاد می‌ کنیم از متخصصین تکنوناطا کمک بگیرید، زیرا سرویس و نگهداری آسانسور یک تخصص فنی است و متاسفانه امروزه افراد زیادی بدون داشتن دانش لازم و تخصص کافی، سرویس ها و تعمیرات تخصصی آسانسور را انجام می دهند که این کار سبب یه خطر افتادن ایمنی کاربر و زیان های میلیونی خواهد شد. اگر آسانسور توسط شخص متخصص سرویس نشود ممکن است برای صاحب ملک و یا کاربران ساختمان خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

شرکت تکنوناطا با داشتن سابقه ی بالا در ارائه خدمات نصب، سرویس و نگهداری آسانسور با داشتن بهترین متخصصین و تیم حرفه ای در زمینه ی نصب و سرویس آسانسور قادر به ارائه خدمات در بالاترین کیفیت به شما همراهان گرامی است. شما نیز می توانید قبل از تماس گرفتن با متخصصین و مشاوران ما در تکنوناطا با شماره‌ی ما تماس بگیرید و یا جهت پشتیبانی و اطلاع از خدمات به سایت تکنوناطا مراجعه کنید.

عوامل تاثیر گذار از جلوگیری گیر کردن آسانسور

جلوگیری از خرابی آسانسور

دلیل توقف ناگهانی آسانسور چیست؟ همانطور که اشاره کردیم سرویس دوره ای آسانسور روشی مطمئن برای پیشگیری از توقف آسانسور و در پی آن جلوگیری از خرابی آن است، یکی از دلایلی که آسانسور به طور ناگهانی در بین طبقات و به هنگام استفاده کاربر از آسانسور متوقف می شود، عدم انجام به موقع سرویس دوره ای آسانسور است، سرویس دوره ای آسانسور می تواند معایب قطعات و خطاهای الکتریکی سیستم آسانسوری شمارا ابتدا شناسایی کند و سپس از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

توقف ناگهانی آسانسور در پی خرابی چشمی آسانسور صورت میگیرد که اگر به طور ماهانه سیستم آسانسوری چک شود، چشمی تعویض و یا تعمیر خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر از دلایل گیر کردن آسانسور با ما در تکنوناطا همراه شوید. برای جلوگیری از توقف ناگهانی آسانسور و یا ایست طولانی مدت آسانسور در طبقات پیشنهاد میکنیم تا با متخصصین ما در تکنوناطا تماس بگیرید، تیم متخصص و با تجربه‌ی شرکت تکنوناطا در زمینه طراحی، نصب، سرویس و نگهداری پله‌های برقی نیز فعالیت می‌کند، و تضمین می‌دهد که نیازهای شما بطور کامل رفع خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر و هماهنگی با تیم فنی تکنوناطا، با شماره 02188766739 تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران
سارا
۱۴۰۲/۸/۱۰

چرا بعضیا آسانسور هاشونو به موقع سرویس نمیکنن؟؟؟؟؟؟؟

نریمان
۱۴۰۲/۸/۱۰

گیر کردن آسانسور یکی از فوبیاهای منه

پرنیا
۱۴۰۲/۸/۱۰

واقعا گیر کردن آسانسور خیلی ترسناکه

ارسال نظر
ارسال

دسته بندی ها

آخرین مطالب

انواع درب آسانسور

قفل درب آسانسور انواع مختلفی دارد که باتوجه به المان هایی نظیر نوع کابین آسانسور و یا فضای مورد نظر برای نصب آسانسور، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع درب آسانسور

آشنایی با سیستم محرکه آسانسور

سیستم محرکه آسانسور بخشی از آسانسور است که وظیفه ایجاد نیرو را داشته و حرکت آسانسور وابسته به این سیستم میباشد. این سیستم از اجزا تشکیل دهنده ای تشکیل شده است.

آشنایی با سیستم محرکه آسانسور

نحوه فعالسازی دکمه ریست آسانسور

آسانسور مانند تمام وسیله های برقی دیگر ممکن است گاهی با مشکلاتی مواجه شود که نیاز به ریست داشته باشد؛ اما استفاده از دکمه ریست آسانسور به تمام افراد پیشنهاد نمیشود و بهتر است توسط متخصص باتجربه در این زمینه صورت گیرد.

نحوه فعالسازی دکمه ریست آسانسور

قفل درب آسانسور چیست؟

قفل درب آسانسور یکی از قطعات جانبی آسانسور است که عملکرد بسته نگه داشتن درب کابین آسانسور در حین حرکت را بر عهده دارد.

قفل درب آسانسور چیست؟

قطع آسانسور توسط مدیر ساختمان

آیا مدیر ساختمان میتواند برق آسانسور را قطع کند؟ بله مدیر ساختمان تحت شرایطی میتواند برق آسانسور را قطع کند. البته باید توجه داشت که در قرارداد ذکر شده باشد.

قطع آسانسور توسط مدیر ساختمان
شرکت تکنوناطا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید